Pierwsze urodziny bloga!

Nie mogę uwierzyć, że dokładnie rok temu to wszystko się zaczęło. Z początku blog miał być tylko próbą – chciałam sprawdzić na jak długo wystarczy mi motywacji do pisania. Później dopiero wykształcił się jakiś konkretny plan działania i postanowiłam pisać o Norwegii. Dziś nadal mam wiele pomysłów i staram się je powoli wprowadzać w życie, żeby blog się rozwijał. Myślę o nowej serii wpisów na blogu, która składałaby się z mini-zbiorów słownictwa na dany temat. Dlatego, jako wpis próbny, na pierwsze urodziny bloga przygotowałam urodzinowy mini-słowniczek norweski. Mam nadzieję, że Wam się spodoba :)

pexels-birthdaycake

źródło

Aby móc mówić o urodzinach po norwesku lub po prostu złożyć komuś życzenia, niezbędne są pewne podstawowe zwroty. Oto najważniejsze słówka związane z urodzinami i świętowaniem:

  • bursdag albo fødselsdag czyli urodziny lub, w dosłownym tłumaczeniu, dzień urodzin. Słowo bursdag występuje też w wielu złożeniach, związanych z urodzinami, np. bursdagskake czyli tort urodzinowy (dosł. ciasto urodzinowe) czy bursdagsfest – przyjęcie urodzinowe
  • bløtkake – w dosłownym tłumaczeniu miękkie ciasto czyli tort :) Nie może też zabraknąć świeczek na torcie, czyli lys
  • å feire bursdag – to wyrażenie z pewnością będzie nam potrzebne podczas urodzin, a znaczy ono nic innego jak świętować/obchodzić urodziny
  • (bursdags)ønsker – żadne święto nie może obejść się bez życzeń, a już na pewno nie urodziny! Aby życzyć komuś wszystkiego najlepszego z okazji urodzin należy mu… pogratulować z dniem urodzin, mówiąc Gratulerer med dagen!
  • å invitere gjester – aby obchodzić urodziny w szerszym gronie, musimy zaprosić gości. Musimy wysłać zaproszenie, invitasjon, a później tylko oczekiwać gości, gjester, którzy z pewnością przyniosą prezenty urodzinowe – bursdagsgaver!

Obowiązkowym elementem każdego bursdagsfest jest moment, w którym goście śpiewają dla solenizanta. Norweska wersja Sto lat to piosenka Hurra for deg som fyller ditt år, której możecie posłuchać poniżej (tekst z angielskim tłumaczeniem):

Grattulerer med dagen dla wszystkich, którzy dziś obchodzą urodziny!

2 uwagi do wpisu “Pierwsze urodziny bloga!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s