Stolpejakten zamiast Pokemon GO

Ostatnio cały świat ogarnęła obsesja na punkcie gry Pokemon i co druga osoba chwali się osiągniętym poziomem. W Norwegii za to szerzy się inny trend, zapoczątkowany przez dwóch naukowców z NTNU w Trondheim, a mianowicie stolpejakten. Cóż to takiego i skąd się wzięło? I co to w ogóle znaczy stolpejakten?

Stolpejakten to polowanie na kołki, jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało. Słowo pochodzi od norweskiego stolpe (kołek, słup) i jakt (polowanie). Powstał również czasownik å stolpe określający samą czynność polowania na słupki. Podczas gdy świat ugania się za wirtualnymi Pokemonami, Norwegowie biegają po lasach i stolpują w poszukiwaniu kołków :)

Gra jest bardzo prosta i polega na znalezieniu kołka w okolicy, w której aktualnie się znajdujemy. Projekt zapoczątkowało dwóch naukowców z Uniwersytetu technicznego w Trondheim, których celem było zachęcenie ludzi do większej aktywności fizycznej. W każdej gminie (kommune) umieszczono kołki, a zadaniem uczestników zabawy jest ich odnalezienie. Zawodnicy mogą korzystać z map papierowych, dostępnych w wielu miejscach w danej gminie lub na oficjalnej stronie internetowej akcji, albo pobierając aplikację na swój telefon.

Organizatorzy zabawy zadbali również o to, by każdy mógł wziąć w niej udział, bez względu na wiek czy formę fizyczną. Dlatego też kołki występują w czterech różnych wersjach kolorystycznych, a każda z nich oznacza inny poziom trudności:

  • zielony – poziom najłatwiejszy, kołki oznaczone tym kolorem są dostępne dla rowerzystów i osób na wózkach inwalidzkich;
  • niebieski – poziom łatwy;
  • czerwony – podziom średni;
  • czarny – poziom najtrudniejszy.

Gdy uczestnikom po dość długiej przebieżce uda się odnaleźć słupek w jakimś odludnym miejscu, należy go zarejestrować. Można to zrobić na dwa sposoby:

  1. manualnie poprzez spisanie kodu ze słupka i umieszczenie go na mapie papierowej; następnie mapę z zaznaczonymi odnalezionymi słupkami należy przesłać do organizatorów zawodów w danej gminie;
  2. elektronicznie poprzez zeskanowanie kodu QR ze słupka lub wpisanie kodu na stronie internetowej zabawy.

Zawodnicy rywalizują ze sobą o najlepsze miejsce w rankingu, ale także o wygraną w loterii. Każdy z uczestników bierze udział w loterii upominków od partnerów akcji.

Muszę przyznać, że pomysł jest bardzo ciekawy i zdecydowanie wpisuje się w norweski styl życia nieodłącznie związany z aktywnością fizyczną. Zabawa jest na tyle łatwa i przyjemna, że biorą w niej udział wszyscy, od dzieci po emerytów. A co Wy myślicie o takim sposobie na zachęcenie ludzi do aktywności fizycznej? Czy sami wzięlibyście udział w polowaniu na kołki? :)

2 uwagi do wpisu “Stolpejakten zamiast Pokemon GO

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s