Top 5 norweskich zabytków, które trzeba zobaczyć

by Anna

80blogow

W tym miesiącu wraz z Blogerami językowymi i kulturowymi przyglądamy się najważniejszym zabytkom z różnych krajów. To już 49 edycja akcji W 80 blogów dookoła świata! Zapraszam Was więc na wycieczkę szlakiem 5 norweskich zabytków.

 

bybro

Trondheim, Gamlebybro

Ten uroczy czerwony most znajduje się w centrum Trondeim, a legenda głosi, że przejście przez niego przynosi szczęście. Mieszkając w Trondheim kilka miesięcy przemierzałam most wielokrotnie, by upewnić się, że tego szczęścia wystarczy mi na wiele kolejnych lat 😉

Oslo, Vigelandsparken

Park Vigelanda to właściwie nie jeden zabytek, ale wielki zbiór zabytków! W parku znajduje się ponad 200 rzeźb Gustava Vigelanda, najbardziej znanego norweskiego rzeźbiarza. Wśród wielu cudownych rzeźb turyści upodobali sobie jedną – figurkę rozzłoszczonego płaczącego bobasa. Jest to miejsce, gdzie większość turystów strzela sobie selfie. I ja też za każdym razem, gdy jestem w Oslo robię sobie zdjęcie z bobasem, choć to wcale nie jest moja ulubiona rzeźba w parku. Mimo wszystko coś mnie zawsze kusi, by się tam sfotografować, czego efekty możecie zobaczyć powyżej.

Ornes, Urnes stavkirke

Stavkirke, czyli kościół słupowy to stały element norweskiego krajobrazu. Przepiękne, drewniane kościoły są rozsiane po różnych częściach Norwegii, a najstarszy z nich znajdziemy w Urnes. Każdy stavkirke, nieważne czy autentyczny czy zrekonstruowany, ma w sobie coś, co przywodzi mi na myśl Wikingów. To pewnie te strzeliste elementy i rzeźby smoczych głów, któ®e czasem zdobią fasady budynków. Jeśli będziecie w Norwegii to koniecznie odwiedźcie najbliższy stavkirke. Naprawdę warto!

stavkirke_gol

Stavkirke fra Gol. Źródło

Oslo, Folkemuseum

Kolejne miejsce warte odwiedzenia to Folkemuseum w Oslo. Tam również znajdziemy kościół słupowy, Gol stavkirke, a poza tym całe mnóstwo drewnianych chat i eksponatów z różnych okresów. W muzeum organizowane są często różne wydarzenia np. pokazy tańca ludowego czy warsztaty przyrządzania lefse, norweskich naleśników na bazie ziemniaków czy brunost, brązowego sera. Najpierw możecie więc obejrzeć najważniejsze zabytki, a później skoczyć na szybki obiad. Przyjemne z pożytecznym!

Trondheim, Nidarosdommen

Ta przypominająca paryski Notre Dame budowla to Nidarosdommen w Trondheim. Katedra w Trondheim jest największą tego typu budowlą w całej Skandynawii. Jest to miejsce pochówku króla Olava Haraldssona, któremu Norwegia zawdzięcza chrystianizację kraju. Na fasadzie budynku znajduje się kilkadziesiąt rzeźb przedstawiających władców, proroków i świętych. Miasto nosiło kiedyś nazwę Nidaros, stąd też nazwa katedry, i do 1217 roku było stolicą Norwegii. W Nidarosdommen odbywają się też koronacje norweskich monarchów. Jest to więc obowiązkowy punkt na mapie Norwegii.

Jesteście ciekawi, jakie są najpopularniejsze zabytki w innych krajach? Zajrzyjcie koniecznie do pozostałych blogerów:

Austria:
Viennese breakfast – 5 zabytków, których nie spodziewasz się znaleźć w Wiedniu
Chiny:
Biały Mały Tajfun – Muzeum Yunnańskie
Grecja:
Powiedz to po grecku: 5 najbardziej znanych zabytków Grecji
Gruzja:
Gruzja okiem nieobiektywnym: 5 najbardziej przereklamowanych gruzińskich zabytków
Kirgistan:
Kirgiski.pl: 5 zabytków Kirgistanu
Niemcy:
Niemiecki w Domu: 5 znanych niemieckich zabytków
Turcja:
Turcja okiem nieobiektywnym: 5 zabytkowych tureckich meczetów… o których prawdopodobnie nie słyszeliście
Włochy:
Po Prostu Włoski: 5 najbardziej znanych zabytków we Włoszech
Studia, parla, ama: Top 5 włoskich zabytków

Informacje o poprzednich edycjach akcji znajdziecie na stronie głównej Blogów językowych i kulturowych. Jeśli ktoś z Was również bloguje kulturowo lub językowo (lub jedno i drugie), to zapraszamy do dołączenia do naszej grupy! Adres kontaktowy: blogi.jezykowe1@gmail.com

You may also like

13 komentarzy

5 najbardziej znanych zabytków we Włoszech | Po prostu włoski 25/04/2018 - 10:01

[…] Norwegolożka: Top 5 norweskich zabytków, które trzeba zobaczyć […]

Reply
Beata 25/04/2018 - 10:06

Fajnie, że napisałaś, bo akurat jadę do Norwegii pod koniec maja i skorzystam z informacji w Twoim wpisie. Będę chyba tylko w Oslo. Możesz polecić jeszcze coś ciekawego w Oslo co trzeba zobaczyć?

Reply
Norwegolożka 30/04/2018 - 06:59

W Oslo na pewno warto pojechać na sam koniec linii metra 1, bo jest stamtąd super widok na fiord Oslo. Na górze jest też restauracja i kawiarnia. W kawiarni polecam eplekake czyli szarlotkę. Jest przepyszna! Rzadko się zdarza, żebym polecała jakieś jedzenie w Norwegii, ale na to ciasto warto się skusić 🙂
Co do innych miejsc w Oslo to na pewno warto też wejść na dach słynnej Opery, a jeśli będziesz miała chwilkę to polecam też spacer po Ogrodzie Botanicznym. Zaraz obok ogrodu jest Muzeum Muncha, więc zaliczyłabyś dwie atrakcje za jednym razem 😀

Reply
Szwecjoblog (@Szwecjoblog) 25/04/2018 - 11:58

U mnie 3/5 zaliczone! Nieźle jak na dwa superszybkie wypady do Norwegii 😀

Reply
toja2123 25/04/2018 - 14:01

Katedra mnie zaskoczyła, jakoś ten styl nie kojarzy mi się z Norwegią, z którą do tej pory utożsamiałam drewniane budynki w stylu kościoła Wang. Dobrze wiedzieć!

Reply
Kirgiski.pl 27/04/2018 - 13:10

Też pomyślałam o kościele Wang, bo, jakby nie patrzeć, jeden norweski zabytek mamy w Polsce.

Reply
baixiaotai 25/04/2018 - 15:17

ten drewniany kościółek mnie rozłożył na łopatki <3

Reply
Norwegolożka 30/04/2018 - 07:01

W Norwegii jest ich całkiem sporo, a jeden nawet dotarł do Polski. Patrz: komentarze powyżej 😀

Reply
5 najbardziej znanych zabytków Grecji | Powiedz to po grecku 25/04/2018 - 21:07

[…] Norwegolożka: Top 5 norweskich zabytków, które trzeba zobaczyć […]

Reply
toruniankapl 21/05/2018 - 17:59

Zobaczę koniecznie… mam tylko nadzieję, że latem nie jest tam jakoś bardzo zimno. Planuję właśnie wyjechać niebawem na Uniwersytet w Norwegii… i jestem w trakcie wdrażania. Także znalazłam Twój blog i będę śledzić cenne wskazówki, które przydadzą mi się na miejscu. Dzięki!

Reply
Norwegolożka 24/05/2018 - 09:49

A do jakiego miasta się wybierasz? Właściwie w każdym zakątku Norwegii jest coś wartego zobaczenia, więc bez względu na to, gdzie będziesz, na pewno znajdziesz coś dla siebie 😀 A co do lata w Norwegii to potrafi ono być nawet upalne! Może nie na samej północy, ale na południu spokojnie będziesz mogła się poopalać 😉

Reply
5 najbardziej znanych zabytków we Włoszech | Sklep Po prostu włoski 14/10/2018 - 14:28

[…] Norwegolożka: Top 5 norweskich zabytków, które trzeba zobaczyć […]

Reply

Leave a Comment

Strona korzysta z plików cookies. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz ustawić w przeglądarce. Ok!