Piąte urodziny bloga!

by Anna

Dokładnie pięć lat temu pomyślałam, że chciałabym zacząć pisać bloga o Norwegii. Byłam wtedy świeżo po studiach i bałam się utraty kontaktu z norweskim, w czym miał pomóc mi właśnie ten blog. Stworzyłam trochę materiałów do nauki, ale pisałam głównie o różnych ciekawostkach językowych i kulturowych. W ostatnim czasie blog zupełnie zamarł z prozaicznego powodu jakim jest brak czasu, ale spisuję już pomysły na wpisy, które prędzej czy później powstaną.

Na piąte urodziny bloga przygotowałam listę pięciu podkastów, których warto posłuchać. Jak zapewne wiecie uwielbiam podkasty i uważam, że są fantastycznym sposobem na naukę języków. Wielokrotnie polecałam Wam już różne programy, więc i dziś przychodzę z kolejną porcją ciekawostek do wysłuchania. Będzie kilka historii kryminalnych, współczesnych wydarzeń oraz jeden podkast, którego „przytulna” nazwa aż zachęca do wysłuchania. A więc zaczynajmy!

O Szwecji po norwesku, czyli zagadka morderstwa szwedzkiego premiera w Oppdatert

Pewnie mało kto nie słyszał o morderstwie Olofa Palmego. Redaktorzy z programu Oppdatert przygotowali specjalny odcinek, w którym podsumowują najnowsze doniesienia ze wznowionego śledztwa w tej sprawie. Jest to jeden z odcinków, który najbardziej zapadł mi w pamięć, ale polecam Wam również inne. W Oppdatert znajdziecie reportaże, sprawy kryminalne, trochę polityki, a nawet ekonomii. Słowem – wszystko, co aktualnie zajmuje norweskie media i to podane w przystępnej formie.


Alexander Kielland – seria o największym w historii Norwegii wypadku w miejscu pracy

Co jakiś czas NRK przygotowuje krótkie serie podcastów dotyczących danej sprawy. Jedna z takich serii dotyczy wypadku na platformie wiertniczej Alexander Kielland, który zdarzył się w 1980 roku. Sytuacja była dramatyczna i zginęło wtedy wiele osób, a niektóre pytania odnośnie tragedii do dziś pozostały bez odpowiedzi.


Ubåtsaken

W 2017 roku Skandynawią wstrząsnęła wieść o morderstwie, którego dopuścił się duński wynalazca na szwedzkiej dziennikarce Kim Wall. W serii Ubåtsaken dziennikarze NRK śledzą toczący się proces o zabójstwo, który okazał się najszybciej rozstrzygniętą sprawą kryminalną w ostatnich latach w Danii.


Morderstwo Benjamina Hermansena

Od czasu zabicia George’a Floyd’a nie milkną głosy dotyczące przemocy na tle rasowym w różnych częściach świata. Norwegia również ma mroczną przeszłość w tej kwestii, o czym możemy dowiedzieć się z podkastu o morderstwie ciemnoskórego nastolatka w Oslo. Chłopak został ugodzony nożem przez dwóch neonazistów tylko z powodu koloru skóry. To wstrząsająca historia, która niestety nie była ostatnią tego typu.


Koselig

Jeśli nie lubicie spraw kryminalnych i dramatycznych historii opartych na faktach to serdecznie polecam Wam podkast Silje pt. Koselig. Silje z P3 (program 3 radia NRK) w każdym odcinku z humorem opowiada o pozytywnych wydarzeniach z danego tygodnia. To program, który jest idealny na chandrę – poprawi Wam humor, a przy okazji dostaniecie dzienną dawkę norweskiego.


Mam nadzieję, że spodobają Wam się polecane programy. Wiem, że w ostatnim czasie nie ma mnie na blogu, ale na pewno wrócę. A tymczasem – gratulerer med dagen!

You may also like

2 komentarze

Karolina 20/09/2020 - 14:50

Hej,
Właśnie przeczytałam Szczęśliwy jak łosoś. Bardzo miła lektura na weekend. Trochę przypomniały mi się studia (też w Poznaniu, ale wieki temu), trochę mój pobyt w Norwegii, gdzie pracowałam jako Au-Pair. Czytając stwierdziłam, że wiele się w Norwegii zmieniło (byłam tam w 1990/91 roku). Trochę w rozdziale o jedzeniu brakowało mi norweskiego podejścia do wielorybów ( kij w mrowisko?) Ale ogólnie fajnie się czytało. Gratuluję pomysłu i pozdrawiam z Kilonii (studia skandynawistyki skończyłam już tutaj).
Karolina
P.S. ciekawa jestem, który z wykładowców zaśpiewał i zatańczył piosenkę urodzinową? GS, czy TWL? 😁

Reply
Norwegolożka 21/09/2020 - 10:30

Dzięki za miłe słowa! Bardzo się cieszę, że książka Ci się podobała. A piosenkę na zajęciach śpiewał nam lektor z Norwegii 😉

Reply

Leave a Comment

Strona korzysta z plików cookies. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz ustawić w przeglądarce. Ok!