Nowy projekt na blogu! (Pilot)

by Anna

1-kolokacje

Ostatni wpis o czasownikach złożonych i Wasze reakcje zainspirowały mnie do stworzenia nowego cyklu wpisów na blogu. Mam nadzieję, że pomysł przypadnie Wam do gustu i że pomożecie mi go stworzyć. Jesteście ciekawi?

Cykl Niezbędnik Norwegolożki będzie składał się z sześciu części, w których przeczytacie zarówno o czysto gramatycznej, jak i tej bardziej praktycznej stronie języka. Nie będzie to przewodnik po gramatyce języka norweskiego dla początkujących, bo takich napisano już wiele. W Niezbędniku znajdziecie m.in. wyjątki od reguł, poznacie często używane kolokacje i dowiecie się jakie błędy najczęściej popełniają Polacy uczący się tego języka i jak takich błędów unikać. Będziecie też mieć szansę zaproponowania zagadnień, o których chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej. Dodatkowo w ostatniej części niezbędnika będzie czekać na Was niespodzianka oraz mini-kompendium z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat nauki języka norweskiego.

Wpisy będą ukazywały w niedziele, zaczynając od 6. sierpnia, a pilot akcji znajdziecie poniżej w tym wpisie. To dla mnie pierwszy projekt tego typu, więc będę wdzięczna za Wasze opinie 🙂

Na dobry początek mam dla Was infografikę z kolokacjami. Kolokacje to nic innego jak pewne stałe wyrażenia (niekoniecznie czasowniki złożone czy idiomy!). To słowa, które często łączą się ze sobą. Sama pamiętam ze studiów, że na jednych z zajęć z języka norweskiego mieliśmy za zadanie szukanie kolokacji z danym słowem, które później porównywaliśmy i uzupełnialiśmy. Bardzo lubiłam takie ćwiczenia, bo zmuszały do wyszukiwania nowych połączeń i ich znaczeń.

Przygotowałam dziś więc dla Was małą infografikę z kolokacjami z użyciem słowa stå oraz przykładami użycia każdego ze zwrotów. Pod tym wpisem znajdziecie źródła, z których korzystałam układając tę listę. Być może zainspiruje Was ona do odkrywania kolejnych kolokacji 🙂

1-info_kolokacje

Źródła:

Bokmålsordboka
Lexin
Lønn, Cecilie. (2016). Norsk for deg. Grammatikkoppgaver

You may also like

1 comment

Ula / Francais-mon-amour 01/08/2017 - 11:13

Świetny pomysł!

Reply

Leave a Comment

Strona korzysta z plików cookies. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz ustawić w przeglądarce. Ok!