Kryminały na Wielkanoc

by Anna

28575966_1753443808045183_4420874748011077726_n

Z okazji obchodzonego 2. marca Dnia Książki, Blogerzy językowi i kulturowi postanowili zorganizować książkową akcję blogową. Tak bardzo lubimy czytać, że postanowiliśmy nawet nieco przedłużyć tę akcję. To już druga edycja Tygodnia Książki, a dla mnie pierwsza, w której mam okazję wziąć udział. W ramach Tygodnia Książki mam więc dla Was wpis bardzo na czasie – o norweskich kryminałach na Wielkanoc!

O norweskiej tradycji wielkanocnej pisałam już wcześniej (tu, tu, tu i tu), ale i w tym roku nie mogło zabraknąć tego tematu na blogu. Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że trzeba czym prędzej nadrobić zaległości czytelnicze. Rekomendacje kryminalnych nowości znajdziecie niemal na każdej norweskiej stronie z wiadomościami, dlatego postanowiłam podejść do tematu nieco inaczej. Dziś chciałabym polecić Wam książkę, którą pierwszy raz czytałam jeszcze będąc na studiach, a ostatnio do niej wróciłam. I nie jest to kolejny „typowo skandynawski” kryminał, jakich pełno na półkach księgarń, a bardzo oryginalne podejście do tematu morderstwa. A właściwie wielu morderstw.

Rand Jana Kjærstada to powieść, którą pewnie wiele osób uzna za nieco oldschoolową, ale ja uważam, że to prawdziwa perełka. Oczywiście lubię od czasu do czasu zanurzyć się w pokręconym świecie Jo Nesbø czy nieco bardziej poukładanej rzeczywistości Jørna Liera Horsta, ale Rand urzekł mnie swoją oryginalnością. Sam Jan Kjærstad jest obecny w norweskim świecie literackim od lat 80., a każda jego nowa książka niemal od razu staje się bestsellerem. Rand często określa się nawet mianem najlepszej książki pisarza. Czy tak jest w rzeczywistości? Cóż, ocenę pozostawiam Wam, jeśli będziecie mieć okazję przeczytać tę powieść.

Rand w swej formie raczej nie jest klasycznym kryminałem, a pierwszy rozdział wcale nie zaczyna się od opisu zmasakrowanych zwłok czy strumienia świadomości mordercy. Nawet pierwsze zdanie w ogóle nie wskazuje na to, żeby powieść miała jakiekolwiek zacięcie kryminalne. Taka atmosfera utrzymuje się przez całą, dość długą zresztą, książkę. I tylko jakby w tle zaczynają pojawiać się morderstwa przypadkowych osób z Oslo. Niby przypadkowych, bo szybko okazuje się, że jednak mają one ze sobą coś wspólnego.

Głównego bohatera bardzo interesują opisywane w gazetach morderstwa, a szczególnie ofiary. Być może dlatego, że miał okazję z nimi wcześniej rozmawiać… Bardzo chciałabym w tym momencie opisać jeszcze jeden, bardzo ważny szczegół całej fabuły, ale nie chcę psuć zabawy osobom, które być może sięgną po książkę 😉

Pamiętam, że gdy pierwszy raz czytałam Rand, miałam wrażenie, że niektóre fragmenty są nieco przydługie i właściwie nie mają wielkiego związku z głównym wątkiem. Dopiero czytając powieść drugi raz odnalazłam punkt wspólny między na pozór dziwacznymi rozmowami bohatera z ofiarami i seryjnymi zabójstwami. Bardzo zachęcam Was do odkrycia tego brakującego elementu i rozwiązania zagadki!

A jakie książka Wy polecilibyście na Wielkanoc? Piszcie w komentarzach!


Koniecznie zajrzyjcie też do pozostałych blogerów, którzy biorą udział w akcji. Pamiętajcie, że niektóre linki nie są jeszcze aktywne. Przy każdym blogu znajdziecie więc datę i godzinę publikacji danego posta. W ten sposób nic Wam nie umknie!

1-mar (czw), godzina: 10:00
japonia-info.pl – Książki – hon – słówka japońskie
Wielka Brytania – English Freak – Książeczki po angielsku dla dzieci – czy warto je czytać?
2-mar (pt), godzina: 10:00
Gruzja okiem nieobiektywnym – O gruzińskiej historii razy dwa
Enesaj.pl – Książka w językach turkijskich
3-mar (sob), godzina: 10:00
Dagatlumaczy.pl – Moja pierwsza rosyjska książka
Madou en France – Tomi Ungerer – autor pięknych francuskich książek dla dzieci
4-mar (nd), godzina: 10:00 
Biały Mały Tajfun – Youth
Studia, parla, ama Mroczna strona Wenecji – Donna Leon
5-mar (pon), godzina: 10:00           
Angielski dla każdego – Książki po angielsku – czy to takie straszne?
italia-nel-cuore – Jak czytać książki w języku obcym?
6-mar (wt), godzina: 10:00 
Demain,viens avec tes parents! – Tydzień Książki
7-mar (śr), godzina: 10:00
Szwecjoblog – Książki, o których nie potrafię napisać
Daj Słowo – 2 książki, których nigdy nie zapomnę

You may also like

6 komentarzy

baixiaotai 06/03/2018 - 13:55

tak mnie zainteresowałaś, że koniecznie chciałabym przeczytać 🙂

Reply
Jak czytać książki w języku obcym? | italia-nel-cuore 08/03/2018 - 08:38

[…] 6 marca Demain,viens avec tes parents! Norwegolożka – Kryminały na Wielkanoc […]

Reply
Książki - hon - słówka japońskie | japonia-info.pl 23/07/2018 - 09:35

[…] Norwegolożka – Kryminały na Wielkanoc […]

Reply
Książeczki po angielsku dla dzieci - czy warto je czytać? - englishfreak.pl 15/02/2019 - 19:30

[…] Norwegolożka– Kryminały na Wielkanoc 7-mar (śr), godzina: 10:00 Szwecjoblog- Książki, o których nie potrafię napisać  Daj Słowo Chętnych blogerów językowych i kulturowych zapraszamy do grupy Blogi językowe i kulturowe oraz do kontaktu poprzez blogi.jezykowe1@gmail.com  Bądź na bieżąco i odwiedź fanpage bloga na Facebooku: English Freak oraz profil na INSTAGRAMIE. […]

Reply
Jak czytać książki w języku obcym? – Italiailmiocuore 05/05/2020 - 20:39

[…] 6 marca Norwegolożka – Kryminały na Wielkanoc […]

Reply
Tydzień Książki #2 – Blogi Językowe i Kulturowe – zapowiedź. – Italiailmiocuore 05/05/2020 - 20:39

[…] 6 marca Demain,viens avec tes parents! Norwegolożka – Kryminały na Wielkanoc […]

Reply

Leave a Comment

Strona korzysta z plików cookies. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz ustawić w przeglądarce. Ok!