Frokostblanding #8 Jakie norweskie blogi czytam?

by Anna

Dzisiejszy wpis śniadaniowy będzie rankingiem moich ulubionych norweskich blogów/stron internetowych, na które regularnie zaglądam. Jak wiadomo (sensowne) materiały do nauki norweskiego kończą się mniej więcej na poziomie B2, a później trzeba już pracować samemu nad wzbogacaniem słownictwa. Świetnym sposobem na to jest, moim zdaniem, czytanie blogów. Oto 5 moich ulubionych norweskich stron, w kolejności przypadkowej.

AstroMaria

Maria jest astrofizykiem, projektantką i blogerką. Pisze o astrofizyce, życiu codziennym, ciekawostkach i wszystkim, co ją akurat zainteresuje. Poza słownictwem specjalistycznym, znajdziecie tu również słowa przydatne na codzień, a do tego ładną szatę graficzną. Szczególnie polecam Wam wpis o tym, jak mówić o astronomii po norwesku 🙂

forskning.no

To właściwie nie blog, ale strona internetowa, na której znajdziecie artykuły nt. nauki szeroko pojętej, od medycyny, przez fizykę, po nauki społeczne. To dosłownie kopalnia niebanalnego i przydatnego słownictwa, którego niestety brakuje w większości podręczników. Strona może nie jest napisana najłatwiejszym językiem, ale nie zniechęcajcie się! Dobry słownik na pewno Wam pomoże, a przyjemność ze zrozumienia skomplikowanych naukowych opisanych po norwesku będzie bezcenna.

Norweski kot celebryta

Norwegia to wolny kraj i celebrytą tam może zostać każdy, bez względu na poglądy, kolor skóry czy… gatunek. Jesperpus to kot, który bloguje, ma fanpage na FB, podróżuje po Norwegii, by spotykać się ze swoimi fanami, a do tego w zeszłym roku wydał książkę! Norweski kot celebryta prowadzi aktywne życie, które opisuje na blogu. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich kociarzy!

Språknerderiet

To jeden z moich ulubionych blogów językowych. Znajdziecie tam mnóstwo ciekawostek nt. pochodzenia słów, różnych dopuszczalnych form pisowni, dialektów, zapożyczeń i wiele wiele innych. Jeśli interesuje Was język od strony technicznej to koniecznie zajrzyjcie na Språknerderiet.

Przystępny norweski

Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z językiem norweskim, powyższe propozycje mogły Was trochę przerazić. Oczywiście nie należy się zniechęcać, ale jeśli wolelibyście zacząć od czegoś łatwiejszego to polecam Wam KlarTale. Znajdziecie tam aktualne wiadomości napisane łatwym norweskim. Dodatkowo, KT oferuje również podkasty oraz ułożone do nich ćwiczenia. To świetny sposób na naukę języka norweskiego. Serdecznie polecam nie tylko początkującym!

A czy Wy macie jakieś ulubione blogi/strony internetowe, które pomagają Wam w nauce języków?

You may also like

1 comment

Kasia w Krainie Deszczowców 06/02/2017 - 23:44

Czytanie blogów to rewelacyjny sposób na naukę języka gdyż nie uczymy się tylko formalnego języka ale też potocznego, idiomów czy nawet różnych lokalnych wyrażeń!

Reply

Leave a Comment

Strona korzysta z plików cookies. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz ustawić w przeglądarce. Ok!