Frokostblanding #5 Zagadka z Isdalen

by Anna

Czas na wpis z cyklu Frokostblanding, czyli coś ciekawego na dobry początek dnia. Dziś opowiem Wam o pewnej nierozwiązanej zagadce kryminalnej z Isdalen w Bergen, która do dziś spędza niektórym sen z oczu. Będą też drobne ogłoszenia parafialno-organizacyjne.

Zacznijmy od spraw organizacyjnych. Wpisy Frokostblanding pojawiały się do tej pory dość nieregularnie, co wynikało głównie z mojego roztargnienia, żeby nie powiedzieć lenistwa. Od teraz misz-masz śniadaniowy będzie stałym cyklem na blogu i będzie pojawiał się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o 9 rano. Sama formuła pozostaje bez zmian. Nadal będą to wpisy takie trochę bez kategorii, czyli o wszystkim, co jest ciekawe, śmieszne, dziwne lub intrygujące. Mam nadzieję, że Was tym zaciekawię!

Wracając do głównego tematu wpisu – dziś chciałam podzielić się z Wami pewną tajemniczą historią, która wydarzyła się w lodowej dolinie Bergen (Isdalen) 46 lat temu. Znaleziono tam wtedy spalone szczątki kobiety, której tożsamości do dziś nie udało się ustalić. Ciało było nagie, bez żadnych śladów przemocy, co doprowadziło śledczych to stwierdzenia, że było to samobójstwo.

isdalskvinnen

Źródło

W trakcie śledztwa odnaleziono również bagaże tajemniczej kobiety. Wszystkie jej ubrania miały poodcinane metki, co dodatkowo utrudniało identyfikację. W walizce znajdowało się również osiem różnych paszportów. Na podstawie nazwisk z tych dokumentów odkryto, że kobieta podróżowała niemal po całej Europie, meldując się w różnych hotelach pod różnymi nazwiskami. Przesłuchani pracownicy hoteli i restauracji, w których bywała pomogli stworzyć portret pamięciowy kobiety. Była to piękna brunetka o niezidentyfikowanej narodowości. Nasuwała się więcej jedna myśl – podróżująca i anonimowa kobieta, żyjąca w latach ’70 musiała być szpiegiem, a jej śmierć z pewnością była związana z wykonywaną pracą. Ale czy tak faktycznie było?

Nigdy nie znaleziono jednak żadnych dowodów potwierdzających lub obalających tezę, a sprawa pozostaje nierozwiązana i tylko czasami ktoś wspomni o Isdalskvinnen czyli kobiecie z Isdalen czy Gåten i Isdalen – Zagadca z Isdalen. Taki też tytuł, Gåten i Isdalen, nosi mini-serial dokumentalny nakręcony przez NRK. Po latach postanowiono przeprowadzić śledztwo dziennikarskie i poszukać pominiętych dowodów, które mogłyby pomóc w wyjaśnieniu tajemnicy. Wszystkich wielbicieli zagadek kryminalnych gorąco zachęcam do obejrzenia wszystkich odcinków, które znajdziecie na tutaj.

Życzę miłego poniedziałku!

You may also like

Leave a Comment

Strona korzysta z plików cookies. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz ustawić w przeglądarce. Ok!