Frokostblanding #34 Top 5 dziwnych norweskich słów

by Anna

Na początku mojej przygody z norweskim lubiłam robić sobie listy dziwnych słówek. Takich, które śmiesznie brzmiały albo których z jakiegoś powodu nie potrafiłam od razu zapamiętać. Niedawno znalazłam jedną z takich list, przeglądając moje stare notatki ze studiów i postanowiłam, że podzielę się z Wami kilkoma dziwacznymi norweskimi słówkami, które wylądowały na mojej liście „Top 5”.

Taksidermist

To słówko było na mojej liście faworytów także w języku angielskim, a oznacza ono osobę, która wypycha martwe zwierzęta. Niezbyt ciekawy zawód, muszę przyznać… Kiedyś usłyszałam to słowo w jakiejś piosence i oczywiście utknęło mi w głowie na bardzo długo. Wiedza ta jednak się przydała, bo kiedyś na zajęciach taksidermist pojawił się w powieści, którą czytaliśmy i czułam się bardzo dumna, że znam takie dziwaczne pojęcia. Czy Wy też tak macie, że te najdziwniejsze i z pozoru najmniej przydatne słowa zapamiętujecie od razu? 🙂

Mandolin

Wszyscy wiedzą, że mandolina to instrument muzyczny, ale czy wiecie, że to także krajalnica do warzyw? Czasem występuje jako mandolinjern, a czasem tylko jako mandolin. Po norwesku marchewkę można więc pokroić na mandolinie i nikogo na pewno to nie zdziwi!

Fingerbøl

To po prostu naparstek, ale słowo ma fantastyczne pochodzenie i może być tłumaczone jako fingerens bolig, czyli domek dla palca. Słówko przewinęło się w moich notatkach w lekcji o zainteresowaniach i czasie wolnym. Co prawda szycie ręczne nie jest zbyt popularnym hobby, ale warto wiedzieć jak nazywa się naparstek po norwesku. Wielokrotnie już się przekonałam, że takie dziwaczne słowa czasem się przydają. Bardzo rzadko, ale za to gdy się je zna, satysfakcja jest ogromna.

Kvikksølv

Co oznacza szybkie srebro czy też żywe srebro? To rtęć oczywiście! Jeśli ktoś z Was rozbił kiedyś taki tradycyjny termometr to być może pamiętacie, że rtęć rozsypuje się wtedy jak podskakujące koraliki. Do tego jest srebrno-szara, więc norweskie słowo kvikksølv jak najbardziej ma sens. Uwielbiam takie słowa, które z pozoru są nietypowe, ale gdy przyjrzymy się im bliżej to zobaczymy, że ich etymologia jest bardzo logiczna.

Tutekopp

Ostatni faworyt na dzisiejszej liście to kubek z dziubkiem, na przykład taki, z jakiego piją małe dzieci. Nie mam za bardzo wytłumaczenia na to, co mnie tak zaciekawiło w tym słowie… Chyba sam człon tut mnie rozbawił i dlatego tutekopp znalazł się na marginesie w moich notatkach. Tut oznacza też wycie, zawodzenie. Można np. powiedzieć ulven tuter. I to pewnie też ma jakiś sens, bo na takich „dziubkach” w kubku czy butelce też można gwizdać. Pamiętam, że w szkole robiliśmy sobie nawet zawody w gwizdaniu na pustych butelkach 😀


A czy Wy macie swoje ulubione słowa, których pochodzenie lub brzmienie Was fascynuje?

You may also like

Leave a Comment

Strona korzysta z plików cookies. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz ustawić w przeglądarce. Ok!