Frokostblanding #3 Hardingfele

by Anna

Dziś na późne śniadanie proponuję Wam trochę norweskiej muzyki. Norwegowie są bardzo dumni ze swojej sztuki ludowej i nawet dziś wielu artystów czerpie z niej inspiracje. W kulturze norweskiej znajdziemy wiele kultowych elementów, o których wie każde dziecko w Norwegii. Jednym z nich jest hardingfele czyli specjalne skrzypce z regionu Hardanger w zachodniej Norwegii. Dlaczego hardingfele są tak wyjątkowe?

hardingfela_snl

źródło

Hardingfele to norweska odmiana skrzypiec, które pod czterema głównymi strunami mają dodatkowe cztery lub pięć strun rezonujących (medklingende strenger), które drgają podczas gry. Te dodatkowe struny sprawiają, że skrzypce mają niepowtarzalne brzmienie, tak inne od standardowych skrzypiec. Co wiecej, sama budowa norweskiego instrumentu różni się od klasycznych europejskich modeli. I tak na przykład szyjka hardingfele jest krótsza, a pudło rezonansowe bardziej płaskie.

Pierwsze hardingfele datowane są na rok 1651. Uważa się, iż powstały one z połączenia staronordyckich instrumentów strunowych takich jak np. fiðla i zwykłych skrzypiec. Od XVII wieku hardingfele były coraz bardziej popularne i dosięgały kolejnych części kraju, by w wieku XIX dotrzeć do jego najdalszych zakątków. Dziś o hardingfele wie każdy Norweg, a ich dźwięk na długo pozostaje w pamięci.

Norwegowie starają się również, by zainteresowanie hardingfele rosło i to nie tylko w samej Norwegii. Z tej okazji Ole Bull Akademiet i Hardanger og Voss museum organizują kursy gry na skrzypcach z Hardanger dla muzyków z całego świata. Kurs Master Class Hardanger – International ma na celu popularyzację instrumentu i rozwijanie umiejętności muzyków pod okiem profesorów z Ole Bull Akademiet.

Próbkę możliwości tego niesamowitego instrumentu możecie usłyszeć poniżej:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=cc-WGo4N8h8]

Podoba Wam się brzmienie hardingefele? Mnie bardzo i w dodatku niezmiennie kojarzy mi się z sielskimi norweskimi krajobrazami 🙂

źródła:
https://snl.no/hardingfele
http://www.hardingfela.no/master-class-hardanger-international-2016

You may also like

Leave a Comment

Strona korzysta z plików cookies. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz ustawić w przeglądarce. Ok!