5 rzeczy o Norwegach, których (być może) nie wiecie

by Anna

Po czym rozpoznać Norwega? Czym i czy w ogóle różni się potomek norweskich Wikingów od tych szwedzkich czy duńskich? Czy mieszkańcy malowniczych fiordów są faktycznie zimni i nieprzystępni? Na te i kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie. Serdecznie zaprszam!

Zanim zaczęłam się bardziej interesować Norwegią, cała Skandynawia wydawała mi się jednym, jakimś bliżej nieokreślonym obszarem. Później odkryłam, że daleka Północ to w rzeczywistości Norwegia, Szwecja, Dania i Finlandia, a nawet i Wyspy Owcze, Islandia i Grenlandia. Im więcej czytałam o tych krajach, tym bardziej chciałam bliżej poznać szczególnie jeden z nich – Norwegię. Nie wiem czym urzekła mnie Norwegia, ale zdecydowanie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Choć minęło już dobrych dziesięć lat od tego momentu, kraj nadal mnie zachwyca, a Norwegowie nie przestają zadziwiać.

Dziś chciałabym przedstawić Wam pięć cech Norwegów, po których rozpoznacie ich choćby na drugim końcu świata:

nuta

[źródło: mysitemyway.com]

1. Melodyjny język/akcent. Norwegowie nie mówią, oni wręcz śpiewają. W języku norweskim mamy do czynienia z tzw. tonemami (akcent toniczny). To znaczy, że niektóre wyrazy mają intonację wznoszącą, a inne opadającą, co w połączeniu w całym zdaniu daje niepowstarzalną melodię całej wypowiedzi. Jeśli więc zobaczycie wysokiego blondyna czy niebieskooką blondynkę, której akcent wyda Wam się wyjątkowo zabawny z powodu wspomnianych wzlotów i upadków w każdym zdaniu to możecie być prawie pewni, że spotkaliście Norwega.

nike

[źródło: pinterest.com]

2. Nieformalny ubiór + buty sportowe (o każdej porze dnia i nocy!). O ile w przypadku panów specyficzny, norweski styl nie rzuca się aż tak w oczy, o tyle w przypadku kobiet jest to dość ekscentryczny element wyglądu. Gdy tylko widzę dziewczynę w leginsach, butach do biegania i eleganckiej kurtce/płaszczu, z torebką od znanego projektanta to od razu obstawiam, ze to Norweżka. Najczęściej występujące wariacje norweskich stylizacji:

a. buty sportowe + duży, szary sweter + leginsy

b. buty sportowe + prosta, dzininowa sukienka

c. buty sportowe + eleganckie spodnie/spódnica + błękitna koszula (wersja deluxe ;)).

iphone

[źródło: favim.com]

3. iPhone w dłoni. Każdy Norweg ma iPhone’a. Absolutnie każdy. Jeśli Norweg ma (akurat) w dłoni jakiś inny telefon, to należy założyć, iż iPhone jest w naprawie lub nasz północny sąsiad czeka na dostawę najnowszej, jeszcze ciepłej wersji nadgryzionego jabłuszka zza oceanu.

liksom

[źródło: nob-ordbok.uio.no]

4. Słówko liksom używane zamiast przecinka w każdym zdaniu. Tyczy to się głównie młodych Norwegów, którzy podobnie jak Amerykanie zakochani w słówku like, znaleźli swój skandynawski odpowiednik liksom i dodają go w każdym możliwym miejscu i do każdego zdania, liksom 🙂

milk

[źródło: melk.no]

5. Mleko do pizzy i spaghetti. Norwegowie to bodajże najbardziej mleczny naród z jakim się do tej pory spotkałam. W Norwegii mleko pija się nie tylko do śniadania, ale do każdego posiłku, bez względu na to czy są to naleśniki, popołudniowa przekąska czy pizza lub spaghetti. Pij mleko, będziesz wielki (jak Norweg)!

Typowego Norwega przedstawiłam Wam z dużym przymrużeniem oka, choć jak wiadomo w każdej plotce (w tym przypadku stereotypie) jest ziarno prawdy…

Miłej niedzieli!

You may also like

0 comment

Pati 15/06/2016 - 20:58

O nie, nie każdy ma iPhone a dodatkowo jest ogromna grupa która jabłek nie lubi 😉 😛

Reply
Przetłumaczyć nieprzetłumaczalne | Norwegolożka 16/08/2016 - 08:46

[…] słowo używane głównie przez młode pokolenie w co drugim zdaniu (pisałam już o tym tutaj). Samo słowo oznacza tyle, co tak jak…, w ten sam sposób, co… Słowo jednak używane w […]

Reply
Nadia Gruszka 26/07/2017 - 15:18

Norwegowie piją mleko do obiadu? :O Nie miałam pojęcia, to ciekawe. A te sportowe buty nawet do eleganckich ubrań odnoszą się chyba także do Szwedek. 🙂

Reply
Norwegolożka 27/07/2017 - 06:11

Z mlekiem do obiadu spotkałam się wielokrotnie i za każdym razem wywołuje to u mnie takie samo zdziwienie 🙂 I to prawda, że właściwie cała Skandynawia nosi sportowe buty, głównie ze względów praktycznych.

Reply

Leave a Comment

Strona korzysta z plików cookies. Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz ustawić w przeglądarce. Ok!